Choď na obsah Choď na menu
 


novak djokovic

5. 10. 2008
Povolání: tenista
Věk: 21
Datum narození: 22. 05. 1987
Místo narození: Bělehrad, Srbsko
Znamení: Blíženci

Životopis

Novak Djoković hraje profesionálně od r. 2003 Djoković sa narodil 22. mája 1987 v srbskom hlavnom meste Belehrad. Tenis začal hrať ako 4-ročný a profesionálom sa stal v 16. Otec chcel mať z neho futbalistu alebo lyžiara, ale on už odmalička vynikal na kurte veľkou ctižiadostivosťou a zanietením. V 12. rokoch začal navštevovať Akadémiu Nikiho Pilića v Mníchove, kde strávil dva roky. Potom ho trénoval Talian Ricardo Piatti, ktorý sa však staral aj o Chorváta Ivana Ljubičiča. V roku 2004 sa ako junior dostal súčasne do singlového aj deblového (s Jenkinsom) semifinále na Australian Open.

Má rád tvrdý povrch, ale považuje sa za všestranného hráča. Jeho najsilnejším úderom je backhand po čiare. Od roku 2006 ho vedie bývalý daviscupový reprezentant SR Marián Vajda spolu s kondičným trénerom Salvadorom Sosim. Používa raketu Wilson a oblieka ho Adidas. Jeho vzorom bol Pete Sampras. Hovorí srbsky, nemecky a anglicky.

Rodičia Srdjan a Dijana vlastnia v Srbsku už 15 rokov pizzériu a palacinkáreň. Otec, strýko a teta boli profesionálnymi lyžiarmi a jeho otec bol okrem toho aj výborným futbalistom. Má dvoch mladších bratov, Marka a Djordjeho, ktorí sa tiež venujú tenisu. Nádejný tenista, Novak Djoković, dokázal, že je plnohodnotný hráč s množstvom talentu. V roku 2006 sa zúčastnil spolu s Anou Ivanović Hopmanovho pohára, kde páru tesne ušla finálová účasť.

Vo svojom skvelom výkone zo začiatku roka pokračoval počas celej sezóny, čo ho neustále posúvalo na vyššie pozície v rebríčku ATP Entry Ranking. Rok 2006 začal ako 78. hráč sveta, ale účasťou vo štvrťfinále na Roland Garros a 4. kolom vo Wimbledone sa dostal do prvej 40. Len tri týždne po Wimbledone vyhral svoj premiérový titul v Amersfoorte bez straty setu vo finále proti Nicolasovi Massuovi. Druhé turnajové víťazstvo získal v Metách a to ho po prvýkrát posunulo medzi 20 najlepších hráčov sveta.

Rok 2007 začal ďalším víťazstvom na prvom turnaji roku v Adelaide. Jeho výkony na podujatiach ATP Master Series v Indian Wells a Miami, kde bol finalistom a v druhom spomínanom turnaji víťazom, ho posunuli do prvej svetovej desiatky. V týchto turnajoch, v ktorých dosiahol prvé dve finálové účasti po sebe na podujatiach série Masters, porazil vychádzajúcu hviezdu Andyho Murrayho v oboch semifinálových zápasoch bez straty setu. Finále v Indian Wells prehral s Rafaelom Nadalom, ale vynahradil si to, keď ho zdolal vo štvrťfinále v Miami pomerom 6-3 6-4. Vo finále vyhral nad vracajúcim sa Argentíčanom Guillermom Cañasom 6-3 6-2 6-4 a získal tak premiérový titul zo série Masters. O mesiac neskôr pridal ďalší úspech z turnaja v Portugalsku. V dosiaľ najmladšom obsadení finále Estoril Open porazil Francúza Richarda Gasqueta v troch setoch 7-6 0-6 6-1.http://atptennisnow.files.wordpress.com/2008/03/p1_djokovic-ap.jpg

 

Náhľad fotografií zo zložky novak djokovic

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

boze

(jeziiisss, 3. 2. 2009 17:17)

zas ten american ........ a este chyby tam maa... typicky slovak nenauceny anglinuu:D a možnože aj žiak:D no išiel som sa aem kuknuť nie pre američana ale pre novaka. je to skvely hrač a určite to niekam dotiahne. bol som asi na milioooon jeho turnajoch........ v audtrali, chorvatsku grecku spanielsku aj na solvensku.... dotiahne to k jednotke a porazi nadalaaa come on novak!!!!!!!! a ešte k tomu američanovi preložim ho: je to dobrý chlap. poznám ho ale nie moc dobre. dopisoval som s ním keď sme mali v škole takuto akciu. (to presne nepisal ale aby ste pochopili) no to je ale trapne... už najmenej to že ho poznal!!! trapneee

uhum

(mike, 3. 2. 2009 17:11)

he is good boy. I know him but not so good. he was my penfriend when i went to the school.............

lila

(lils, 3. 2. 2009 17:09)

je coollll